Fala powrotów do Polski – to przeszłość?

Wielu polonijnych ekspertów uważa, że trend powrotów do Polski znacznie przyhamował – pisze Nowy Dziennik. Według gazety wyjeżdżali główni młodzi ludzie, którzy nie mieli szansy na legalizację pobytu.

Według Magdy Pawlak z agencji turystycznej Blask wyjeżdżali ludzie młodzi z małymi dziećmi, którzy nie mieli szans na legalizację.”Jeśli mieli starsze dzieci, to decyzja była już trudniejsza”.

Na powrót decydowali się ludzie niezakorzenieni, którzy nie mieli w USA pokupowanych domów ani dzieci w tutejszych szkołach. Dla Pawlak dowodem, choć nie zawsze wiarygodnym, na ten trend może być zwiększona liczba sprzedaży biletów w jedną stronę, która wzrosła po wejściu Polski do Unii. “Choć moim zdaniem trend wyjazdów zaczął się tak naprawdę już po 11 września – wtedy wiele osób zdecydowało się na powrót do Polski”.

Andrzej Dachman, prezes US Money Express twierdzi z kolei, że szczyt fali wyjazdów przypadł mniej więcej na 2007-2008 roku. Wtedy bowiem, Polacy wysyłali przekazy pieniężne o najwyższej wartości. “Ludzie sprzedawali, co mieli, i wysyłali pieniądze do Polski”.

Bożena Kamińska z Centrum Polsko-Słowiańskiego twierdzi, że widoczne jest to także w liczbie czlonków reprezentowanej przez nią organizacji. “Widać to chociażby patrząc na liczbę naszych członków. W 2007 mieliśmy ich 58 tys., a teraz 1/5 ubyła” – mówi Kamińska.

Spadek liczby polskich imigrantów widać także w danych Biura Spisu Powszechnego, wykonanych w ramach American Community Survey (ASC). Według szacunków za lata 2008-2010 w Nowym Jorku mieszka obecnie 53 496 imigrantów z Polski. Dla porównania, wg danych cenzusu z roku 2000, w Wielkim Jabłku mieszkało ich 61 546. Jeśli więc wierzyć tym szacunkom, ubyło ok. 13 proc. Polaków.

Polaków ubyło też w skali całego kraju, choć dane nie wskazują na jakiś dramatyczny spadek. Według informacji skompilowanych na podstawie cenzusu przez Thaddeusa Radzilowskiego z Piast Institute – ośrodka zajmującego się badaniami nad Polonią – w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba polskich imigrantów w USA spadła o ok. 35 000 osób i wynosi obecnie według danych ACS, sumujących lata 2008-2010, 458 254 osoby. Radzilowski twierdzi ponadto, że przyczyny zmniejszenia liczby imigrantów polskich mogą leżeć także w tym, że ci, którzy przyjechali do USA po II wojnie światowej umierają, a nowi Polacy już nie przyjeżdżają tak chętnie.

Zahamowanie tendencji związanych z powrotem do kraju Adam Szewczyk, menedżer cargo w jednej z polonijnych firm wysyłkowych tłumaczy: “Nie ma już takiego zachłyśnięcia się i przekonania, że w Polsce jest dobrze, można i tam wygodnie żyć, więc wyjeżdżamy z USA” i dodaje, że obecnie wysyła ok. 10 proc. tego, co w szczytowym momencie wysyłek do Polski.

Źródło: Nowy Dziennik

InformacjeUSA.com